top of page

Základy obchodování opcí: Jak vybrat tu správnou

Aktualizováno: 20. 1.

Opcí jsou mocným nástrojem pro spekulace i pro řízení rizika při obchodování. Na první pohled ale mohou působit složitě kvůli široké škále aspektů, které jejich obchodování ovlivňuje – od různých realizačních cen, expirace, jednotlivých složek ceny atd. Tento článek vám ukáže, jak fungují základní směrové opce (call a put), jak pomocí nich efektivně řídit riziko a podle čeho vybrat tu správnou.


Co jsou opce?


Opce jsou finanční deriváty, které vám dávají právo (nikoliv povinnost) koupit nebo prodat podkladové aktivum za předem stanovenou cenu (strike price) do určitého data (expirace). Existují dva základní typy opcí: Call opce, sloužící pro spekulace na růst ceny podkladového aktiva, a Put opce, které použijeme při spekulaci na pokles ceny aktiva. Právo na nákup nebo prodej podkladového aktiva má v každém okamžiku platnosti opce svojí cenu, tzv. Prémium. To můžeme buďto chápat jako poplatek, který za právo nakládat s podkladovým aktivem zaplatíme, nebo jako na předmět obchodu - snažíme se za opci zaplatit malé premium a pak ji prodat za cenu vyšší. V tomto článku se budeme věnovat té druhé situaci - spekulaci na nárůst ceny opční prémie.


Jak fungují call a put opce?


Opce můžeme přirovnat k pojištění nebo rezervačnímu poplatku, který nám zajišťuje určitou cenu aktiva nebo zboží na předem stanovenou dobu. Za toto pojištění platíte prémii, jejíž cena se může měnit. Podívejme se na konkrétní příklady:


Call opce: Spekulace na růst ceny


Představte si, že chcete koupit dům, který dnes stojí 5 milionů Kč, ale nemáte hned k dispozici celou částku nebo si nejste jisti, zda se cena nebude výrazně měnit. Domluvíte se s prodávajícím, že mu teď zaplatíte poplatek 50 000 Kč (prémie) a za něj si zarezervujete právo koupit dům za tuto cenu během následujících 3 měsíců (expirace).


  • Co získáváte? Pokud cena domu během následujících 3 měsíců vzroste například na 6 milionů Kč, prodávající je povinen vám ho stále prodat za původních 5 milionů Kč. Zisk z této „opce“ by tedy činil 950 000 Kč (rozdíl 1 milion minus zaplacená prémie 50 000 Kč). Stále se ale můžete rozhodnout dům nekoupit. Premii si v každém případě nechá prodávající.


  • Co riskujete? Pokud cena domu klesne na 4 miliony Kč, můžete se rozhodnout dům nekoupit a přijdete jen o rezervační poplatek (prémii).


Na akciových trzích funguje call opce podobně: Kupujete právo, ale ne povinnost, koupit akcie za stanovenou cenu (strike price) Typicky se jedna opce vztahuje na 100 kusů akcií. Platíte za právo někdy v dohledné budoucnosti koupit tzv. prémii (viz rezervační poplatek v příkladu výše) a máte potenciál pomocí opce spekulovat na velký zisk.. Riziko obchodu je přitom omezené - je definováno pouze cenou, kterou zaplatíte za premii, nic více ztratit nemůžete. Při nárůstu ceny podkladového aktiva pak cena prémie roste, a to většinou velmi výrazně.


Put opce: Spekulace na pokles ceny


Put opce naopak funguje jako pojistka proti poklesu hodnoty. Představte si, že jste vlastník drahého auta a chcete si být jistí, že si pro vás  jeho hodnota neklesne pod 2 miliony Kč během následujících 3 měsíců. Zaplatíte pojišťovně 20 000 Kč (prémie) za pojistku, která vám zajišťuje právo prodat auto za tuto cenu.


  • Co získáváte? Pokud cena auta během 3 měsíců klesne na 1,5 milionu Kč, pojišťovna vám doplatí rozdíl, a vy dostanete 2 miliony Kč.


  • Co riskujete? Pokud například díky dalším zájemcům bude cena auta v následujícím období ještě růst nad 2 miliony Kč, nemusíte pojistku využít a můžete auto prodat za tržní cenu. Snadno si tím kompenzujete cenu zaplacenou za pojištění ceny (prémii) 20 000 Kč.


Jak se orientovat v množství opcí a vybrat tu správnou?


Až potud to bylo s opcemi jednoduché - máme dva typy, jeden pro nárůst ceny, jeden pro pokles ceny. Situace se ale komplikuje tím, že na trhu existují celé skupiny put a call opcí, uskupené do tzv. opčních řetězců. Opce je definována dvěma základními parametry - realizační cenou (tzv. strike) a expirací. Nad jedním akciovým titulem je pak opční burzou vytvořeno více takových opcí, které se liší strikem a expirací.

Ukázka opčního řetězce nad akciemi společnosti Apple v platformě Tradestation. Vlevo jsou call opce, vpravo put opce, jedná se o sadu s expirací 17.1.2025. Vidíte realizační ceny 215 až 250.
Ukázka opčního řetězce nad akciemi společnosti Apple v platformě Tradestation. Vlevo jsou call opce. vpravo put opce, jedná se o sadu s expirací 17.1.2025. Vidíte realizační ceny 215 až 250.

Jak se tedy v této záplavě opcí zorientovat? Pro začátek doporučuji zaměřit se na tyto parametry:


1. Realizační cena (strike price)


U call opce vybírejte realizační cenu blízko aktuální ceny podkladového aktiva (této situaci se říká „at-the-money“) nebo mírně nad ní (tzv. „out-of-the-money“) pro vyšší potenciální zisk. Tento výběr vám pro začátek zaručí, že bude cena opce poměrně dobře kopírovat cenu podkladového aktiva. U put opcí pak pro podobný efekt vybírejte realizační cenu těsně pod aktuální cenou aktiva.


2. Expirace


Typické opce expirují vždy třetí pátek v měsíci, na toto datum je směrovaná expirace. Říká se jim standardní nebo měsíční opce. Některé opční řetězce jsou ale obsáhlejší, protože obsahují kromě měsíčních opcí i další, které expirují každý pátek, Jsou to tzv. týdenní opce. Některé instrumenty (například některé ETF) vypisují opce i mimo pátky a v opčním řetězci najdete expirace skoro každý den. Pro směrové obchody doporučuji pro začátek vybírat jen měsíční opce s expirací 1–3 měsíce. Obecně platí, že čím delší dobu expirace zvolíte, tím budou opce dražší - viz použité příklady. Je zřejmé, že za déle trvající pojištění budete platit víc.


3. Likvidita a náklady


Stejně jako u ostatních burzovních instrumentů, i u opcí jsou evidovány ceny nákupní (tzv. ASK) a ceny prodejní (tzv. BID). Stejně tak burza eviduje počet obchodů, které se nad danou opcí uskutečnily (volume). Doporučuji si vždy vybírat  opce s vysokým objemem obchodů a úzkým spreadem (rozdílem mezi nákupní a prodejní cenou).


Praktický příklad výběru


Akcie XYZ aktuálně stojí $100. Očekáváte růst na $110 během následujících dvou měsíců. Vyberete si call opci s realizační cenou $105 (lehce „out-of-the-money“) a expirací za 2-3 měsíce. Nikdy neškodí mít k dispozici o trochu více času, než jste původně plánovali. Všimněte si však, že premium je významně vyšší opcí, které expirují těsně před datem vyhlašení kvartálních výsledků. To souvisí s dalšími aspekty ceny opcí, o kterých si řekneme příště.


Co je časová degradace (theta decay)?


Ano, opce mají několik dalších parametrů, které ovlivňují jejich cenu. Abychom si ale základy obchodování opcí příliš nekomplikovali, pojďme nyní říci jen o jednom z nich. Je to takzvaná časová složka opce, označovaná jako “Theta”. Výraz “Theta decay” pak představuje pokles hodnoty opce v čase, protože každá opce má omezenou životnost. S blížící se expirací ztrácí opce svou časovou hodnotu (část opční prémie). Navíc má na cenu opce větší vliv v okamžiku, kdy je opce tzv. “mimo peníze” (out-of-the-money), tedy u call opcí je aktuální cena podkladového aktiva pod realizační cenou opce, u put opcí pak nad ní. Pokud pro obchodování zvolíte opce, které jsou v okamžiku nákupu hodně mimo peníze, musíte brát časovou degradaci v úvahu a je třeba si případně nechat na obchod více času. Theta decay je pomalejší u opcí s delší dobou do expirace. Hodnota opce pak kvůli časové degradaci klesá rychleji, pokud se cena podkladového aktiva nepohybuje ve váš prospěch.


Jak minimalizovat dopad theta decay? Zvolte dostatečně dlouhou expiraci (1–3 měsíce). Vyhněte se krátkodobým opcím, pokud neočekáváte rychlý pohyb ceny. Realizujte zisky včas, pokud opce výrazně posílí.


Opční burza


Na závěr ještě jeden aspekt, které je třeba mít při obchodování opcí na paměti. Opce jsou spravování opčními burzami, které se liší od klasických akciových, zejména tím, že mají jen omezenou otevírací dobu. Na rozdíl od akcií, které jsou po celý obchodní týden kótovány na různých burzách po světě a je možné i mimo hlavní obchodní hodiny akce nakoupit nebo prodat, u opcí tuto možnost máme opravdu jen v obchodních hodinách, kdy je otevřena opční burza. Může se tedy stát, že ačkoliv akcie udělají nějaký pohyb kvůli zprávám nebo geopolitické situaci, vaše opce budou muset na nějakou reakci počkat. I z tohoto důvodu je dobré mít k dispozici trochu více času, než na jak dlouhou dobu obchod předpokládáte.


Základy obchodování opcí - shrnutí


Opce jsou jako rezervační poplatek nebo pojistka – umožňují vám spekulovat na růst nebo pokles ceny aktiva s jasně definovaným rizikem. Při jejich výběru je klíčové zaměřit se na realizační cenu, expiraci, likviditu a časovou degradaci. Pokud se naučíte správně pracovat s těmito parametry, dokážete efektivně využít potenciál opcí k dosažení zisků i omezení rizika.


Uvedená doporučení jsou určena zejména k tomu, abyste si obchodování opcí "osahali" bez zbytečného riskování. Jakmile budete mít s obchodováním opcí a výběrem správné realizační ceny a expirace více zkušeností, můžete zkoumat další možnosti a dynamiku, které opce nabízí.


Martin




Comments


bottom of page